Лагер (lager)


Лагер (від нім. Lagerbier — пиво яке дозріває при зберіганні) — найпоширеніший вид сучасного світлого, легкого та сухого пива у чесько-німецькому стилі, який був придуманий у Богемії у 1842 році. На лагер припадає 80-90% світового виробництва пива і лише залишок на інші типи, переважно ель. В старовину ж навпаки переважав ель, а лагер виник як екзотичний вид монастирського весняного пива.

Для виготовлення лагера використовують дріжджі низового бродіння (Saccaromyces carlsbergensis), які після ферментації опускаються на дно посудини.  Низове бродіння відбувається при температурі від 4 до 9 °C. Через низьку температуру утворюється менше грибків і мікробів чим при верховому бродінні, тому такі сорти пива довше зберігаються.

Типова технологія виготовлення лагеру – зварене сусло охолоджують, добавляють дріжджі й дають побродити в спеціальних ємностях близько тижня за певної температури. Після цього дріжджі відділяють, а пиво проходить друге бродіння вже за помітно нижчої температури яку в старовину досягали заносячи в льохи брили криги (тому довгий час лагер був сезонним напоєм). Оскільки за низьких температур біологічні процеси вповільнюються, то це «холодне» доброджування досить тривале — від 20 днів до кількох місяців.

Далі пиво фільтрують та розливають в ємності (бочки, пляшки, банки). Пляшкове пиво часто пастеризують, або використовують тонку фільтрацію. Також існує і нефільтрований лагер.

Всупереч поширеним думкам, лагер може бути як світлим, так і темним, і навіть чорним. Колір пива визначається лише ступінню обсмаження солоду та кількістю темного солоду, який використовується при варінні. Також не обов’язково лагер має бути виготовлений тільки з хмелю та солоду. Трапляється, що солод замінюють яким-небудь іншим зерном (пшеницею, житом або навіть рисом).

Види Лагеру:

  • світлий лагер (Light lager) – класичний лагер. Смак у такого пива свіжий, без вираженої солодкавості або гіркуватості з добре відчутними хмелевими нотами.
  • пільснер (Pilsner) – прозоре, золотисте за кольором та добре освіжаюче пиво. Має харатерний пивний аромат та м’який смак хмелю.
  • європейський янтарний лагер – має насичений бурштиновий колір, добре збалансований м’який солодовий смак, з нотками підсмажених зернових, та помірну міцність.
  • льодове пиво (Ice beer) – легке пиво, яке після варіння, але до фінального бродіння, швидко охолоджують. Получається пиво майже з подвійним вмістом алкоголю.
  • темний лагер (Dark lager) -більш солодка версія лагеру з темно-янтарним або темно-коричневим кольором. Має хлібний аромат з нотками карамелі або шоколаду
  • драфт (Draft/Draught) – пиво з бочки, яке не пастеризується. Транспортують пиво в холодильних контейнерах, або піддають тонкій фільтрації, що замінює пастеризацію.
  • бок (Bock) – більш міцне пиво тривалого відстоювання. Традиційно виготовляється в Німеччині наприкінці збирання врожаю. BOCK буває світлим (helles) та темним (dunkles).
  • капчений лагер (Rauch) – пиво з капченим присмаком, який надає напою солод, підсмажений на вогні від спалення букової деревини.

Схожі записи: