Українське пиво

Через війну в Україні «Чернігівське», Coca-Cola та Pepsi зникають з полиць супермаркетів

Автор: Олег Пивнюк
Через війну в Україні «Чернігівське», Coca-Cola та Pepsi зникають з полиць супермаркетів

Півтора десятки великих продовольчих підприємств зруйновано, частину – окуповано. Імпорт не задовольняє попит, і продукцію міжнародних брендів витісняють локальні товари. На які відомі марки збережеться дефіцит?

З початку війни щонайменше 195 заводів пошкоджено, зруйновано або захоплено, з них 16 підприємств харчової галузі, каже голова Центру досліджень продовольства KSE Олег Нівевський. Загальні збитки від цих руйнувань – майже $10 млрд, за даними проекту «Росія заплатить».

Що роблять компанії, щоб уникнути дефіциту продуктів?

Налагоджують імпорт своїх товарів. Для одного з найбільших виробників пива в Україні AB InBev Efes Україна – це чи не єдина нагода заробляти. Заводи у Чернігові, Миколаєві та Харкові, які варили пиво під марками Чернігівське, Рогань, Янтар, Staropramen, Stella Artois, закриті. Компанія виводить пиво “Чернігівське” на ринок Бельгії. А в Україні розпродує залишки зі складів. «Дефіциту поки що немає, але запаси обмежені», – пояснює в.о. гендиректора Денис Хренов. AB InBev Efes Україна очікує від Нацбанку дозволу на оплату імпорту, пише Forbes Ukraine.

Ставка імпорту має свої недоліки. «Ми досі чекаємо на вантаж продукції Pepsi з Польщі, який обіцяли ще два тижні тому», – каже топ-менеджер однієї з великих продуктових мереж. Напої лінійки Pepsi, соки Sandora, чіпси Lay’s та інші бренди виготовляли на двох підприємствах Миколаївської області. Обидва не працюють. PepsiCo планують збільшити імпорт: попит є.

Не просто купити та продукцію Coca-Cola. «Ми не можемо задовольнити частину потреб, які більш ніж на половину скоротили відвантаження», – каже директор з корпоративних зв’язків та сталого розвитку «Кока-кола Беверіджес» Андрій Бублик. Завод Coca-Cola у Великій Димерці неподалік Броварів постраждав від обстрілів і майже місяць перебував під окупацією росіян. Виробництво на ньому досі не поновили: оцінюють збитки. Щоб забезпечити понад 100 000 торгових точок хоча б основним напоєм компанії, Coca-Cola почала імпортувати із Чехії та Польщі.

Рітейлери не чекають, доки міжнародні FMCG-гіганти налагодять постачання в Україну. Мережа магазинів біля будинку «Економ Плюс» замість Pepsi на полиці поставила більше української солодкої води, наприклад, виробництва «Бон Буассон», «Арабела». Шоколадки “Корона” тимчасово замінили продукцією Roshen. «Все, що брендове, зараз проблемне, – каже комерційний директор мережі Економ Плюс Емілія Стрілець. – Ми знаходимо їх лише малими партіями». І причина, за її словами, не лише у вимушеній зупинці виробництва – багато великих постачальників перейшли на оплату за фактом чи підпискою. До того ж 39 торгових точок мережі зі 102 знаходяться в окупації.

Як довго на полицях супермаркетів не буде продукції українських заводів транснаціональних компаній? Мета підприємств – відновлення виробництва. Але це скоро не буде. «Процес запуску заводу є багатоетапним і залежить від багатьох факторів. Наприклад, лише тестування води для виробництва – до двох тижнів», – каже Бублик із «Кока-кола Беверіджес».

Коментувати

Останні новини