Українське пиво

Що буде, якщо постійно пити пиво та горілку

Коктейль ерш

Користь та шкода для організму популярних алкогольних напоїв та їх поєднання

Медики достовірно встановили, що норми безпечного вживання алкоголю не існує. Незважаючи на це, багатьом складно уявити свято без вина, горілки та інших спиртних напоїв, а перегляд спортивного матчу – без пляшки пива. Встановлено, що найменш шкідливо для організму вживати 10 мл етанолу: це 50 мл горілки або 500 мл пива. За іншими даними, відносно безпечна доза пива в 0,3 літра. Існують і інші думки на цей рахунок, а також дослідження вчених (у тому числі британських). Порівняємо шкоду від 100 грамів горілки та 100 грамів пива, а також розповімо, чи безпечно пити їх одночасно.

Корисність та шкода 100 грамів пива

Потенційно принесе користь лише якісне «живе» пиво. У магазинних марках зазвичай перевищено вміст метанолу, альдегідів, сивушних олій, не кажучи вже про наявність барвників та інші добавки.

Народний тост «не заради пияцтва, а для здоров’я» має деяке обґрунтування. Наприклад, темне нефільтроване пиво містить антиоксиданти, що перешкоджають старінню, воно здатне розріджувати кров, тобто захищає від утворення тромбів, а також позитивно впливає на систему кровотворення, оскільки містить залізо. Крім того, пиво стимулює обмін речовин, що допомагає схуднути та запобігти утворенню жиру навколо внутрішніх органів.

Однак радіти рано: по-перше, в дослідженнях не брали участі люди (досліди проводилися на щурах і собаках), по-друге, йдеться про справді маленькі, «аптечні» дози напою, якими не обмежуватиметься жоден любитель пива. Як уже було зазначено, відносно нешкідлива для здоров’я порція пива в 0,3 літра — менша за банки, причому не щодня, а двічі на тиждень. Перевищення цієї кількості здатне призвести до зворотного ефекту: ожиріння, утворення жирових відкладень навколо внутрішніх органів (пивне серце), атеросклерозу. Підвищується тривожність, запальність, збільшується ризик старечого недоумства.

Завдяки сечогінному ефекту пиво не дозволяє утворюватися каменям у нирках, але водночас вимиває з організму корисні речовини. Мікроелементів та вітамінів, що містяться в рекомендованій дозі пива, вистачить для того, щоб на 15% закрити їхню добову норму. Зважаючи на те, що вживати пиво щодня не радять, вітамінів виходить не так багато. Натомість фолієвої та нікотинової кислоти в 0,3 літра пива міститься стільки ж, скільки у тарілці вівсяної каші. При цьому невелика міцність пива (у нормі 4,5-5 градусів, міцніші сорти мають домішка спирту) провокує небезпечний міф про те, що пиво не шкодить здоров’ю, тому його можна пити досхочу. У зв’язку з цим люди нерідко вживають набагато більше цього напою, ніж міцного алкоголю, і перевищують порівняно безпечну норму споживання у кілька разів. Крім того, навіть невеликі дози пива формують залежність – пивний алкоголізм. Систематичне зловживання пивом у чоловіків тягне за собою підвищення вироблення жіночого гормону естрогену. Це означає, що в перспективі чоловік не тільки придбає «пивний» живіт і жіночі груди, а й перестане відчувати ерекцію. У жінок, навпаки, підвищується вироблення тестостерону, що може забезпечити їй безплідність та неприємні «пивні» вусики над губою.

Корисність та шкода 100 грамів горілки

Горілка знезаражує, розслаблює, є анестетиком, також зігріває, але це тимчасовий ефект, тому на морозі пити горілку не можна. Все перераховане стосується лише 50 мл горілки, тобто однієї чарки. Тим, хто вирішує випити другу, ризикують отримати, на думку лікарів, цироз печінки, рак губи, язика, стравоходу, рак молочної залози. Вживання горілки у великих кількостях несе такий самий ризик розвитку атеросклерозу, як і вживання тваринних жирів. Окрім цього, від горілки є шкода для шлунка: притуплюється почуття голоду, через що згодом можуть виникнути гастрит і навіть виразка.

Виходить, що 100 г горілки шкідливіше, ніж 100 г пива. Інша річ, що пиво у таких кількостях не п’ється.

Чи правда, що не можна знижувати градус?

Насправді послідовність прийому алкоголю немає значення, оскільки у шлунку всі напої змішуються. Якщо випити пива, а потім попити міцним алкоголем, вуглекислий газ, що міститься в пиві, багаторазово збільшить швидкість всмоктування алкоголю в кров, через що хміль дуже швидко вдарить у голову. Відзначимо, що цей ефект настане, якщо змішати горілку (ром, коньяк і т.д.) з мінералкою, квасом або колою.

Аналогічний результат чекає і в тому випадку, якщо спочатку випити багато (заздалегідь більше, ніж 50-100 грамів) горілки, а потім запити пивом: велика кількість етанолу, що вже надійшов в організм, миттєво рознесеться кров’ю по організму. Таким чином, підвищення і зниження градуса однаковою мірою призведе до прискорення сп’яніння і викличе приблизно однакові наслідки: у кращому разі людина звалиться і засне, а в гіршому — піде шукати пригод.

Чи можна змішувати горілку з пивом?

Для деяких людей можливість швидко п’яніти становить основну мету вживання алкоголю. Тому існує культура вживання віскі з колою та пива з горілкою.

Якщо вживати горілку та пиво в малих кількостях, то змішувати їх можна. Наприклад, якщо коктейль складається з 120 мл імбирного пива, 45 мл горілки та 5 мл соку лайма. Якщо обмежитись цією кількістю (хоча сумарно вона перевищує 10 мл етанолу), печінка впорається з таким навантаженням.

У той час як класичний рецепт коктейля Йорш має на увазі змішування 375 мл пива та 125 мл горілки. Таке поєднання вже може бути небезпечним, причому не лише з погляду сп’яніння. Дріжджі та солод, що містяться в пиві, вступають у реакцію зі спиртом, що міститься у горілці. Візуально ця реакція не така яскрава, як суміш коли та ментосу, але від цього не менш вибухова. У процесі розщеплення солоду та спирту утворюються токсини, тобто отруйні речовини. Саме тому похмілля за симптомами має деяку подібність до звичайного харчового отруєння: нудота, блювання, головний біль. Суміш пива та горілки негативно позначається на стані підшлункової залози, печінки, ШКТ та мозку.

Проте слід враховувати, що реакцію алкоголь індивідуальні. Тому необхідно самостійно підбирати свою дозу, а чи відштовхуватись при цьому від попереджень медиків – особиста справа кожного.

Коментувати

Останні новини