Українське пиво

Чи можна пити пиво при геморої

Автор: Олег Пивнюк
Чи можна пити пиво при геморої

Чи можна пити пиво при геморої?

Геморой і алкоголь, на думку багатьох лікарів, мають тісний взаємозв’язок. Геморой – широко поширене захворювання. Якщо своєчасно не вдаватися до лікування, то у пацієнта з часом розвиваються серйозні ускладнення (залізодефіцитна анемія, парапроктит, свищі прямої кишки, тромбофлебіт). Ще не так давно цю хворобу здебільшого діагностували в людей похилого віку. Зараз її симптоми нерідко з’являються в молодому віці. Причини цього криються в малорухливому способі життя багатьох сучасних людей і нераціональному харчуванні. Але мало хто знає, що розвиток геморою також провокується непомірним вживанням спиртних напоїв.

Вживання навіть невеликої кількості пива нерідко закінчується вираженим загостренням захворювання. Тому проктологи настійно рекомендують пацієнтам із гемороєм рішуче від нього відмовитися.

Взаємозв’язок пива і геморою

Дослідниками встановлено, що алкоголь безпосередньо впливає на розвиток і загострення геморою. Цей механізм зумовлений кількома ефектами:

 1. Сильне розширення кровоносних судин. Вживання спиртних напоїв розширює всі кровоносні судини, внаслідок чого приплив крові в гемороїдальні вузли посилюється. Своєю чергою, це супроводжується збільшенням тиску на їхні стінки, які не витримують його і вкриваються тріщинами, що супроводжується кровотечею.
 2. Зневоднення організму. Після вживання алкоголю організму для переробки та виведення токсичних речовин необхідна значна кількість води. Це стає причиною зневоднення та ущільнення калових мас, що призводить до виникнення закрепу – однієї з основних ланок у патологічному механізмі розвитку геморою.
 3. Інтоксикація, що сприяє загостренню запального процесу. У процесі метаболізму алкоголю утворюються токсичні речовини, які з потоком крові та каловими масами потрапляють у тріщини прямої кишки та виразки поверхні гемороїдальних вузлів, спричиняючи в них активізацію запалення.

Спиртні напої, зокрема й пиво, часто закушують копченими, пряними, солоними, смаженими та жирними продуктами. Саме ці продукти чинять подразнювальну дію на слизову оболонку товстого кишківника, посилюють приплив крові до органів малого таза. Таким чином, вони посилюють шкідливу дію алкоголю.

Вживання алкоголю підвищує ризик розвитку геморою, а за наявного геморою призводить до його загостренняСистематичне вживання алкоголю завжди супроводжується порушенням функцій печінки. Наслідком цього стає порушення циркуляції крові, погіршення її згортання, що нерідко супроводжується кровотечею з гемороїдальних вузлів.

Після застілля рекомендується прийняти активоване вугілля з розрахунку 1 таблетка на кожні 10 кг маси тіла. Це знизить прояви інтоксикації і тим самим зменшить ризик виникнення запалення гемороїдальних вузлів.

З огляду на все сказане, відповісти на запитання, чи можна вживати алкоголь за геморою, можна тільки негативно. Навіть невеликі дози спиртного можуть спровокувати загострення захворювання, стати причиною серйозних ускладнень, які потребують у деяких випадках термінового хірургічного лікування.

Ні про яку сумісність алкоголю і геморою говорити не доводиться. Лікарям відомо, що в людей, які зловживають спиртними напоями, геморой стрімко прогресує, незважаючи на повноцінну систематичну терапію, що проводиться.

Вживання алкоголю при геморої: як мінімізувати шкоду.

Вище докладно пояснювалося, чому не можна вживати спиртні напої за геморою. Але в житті бувають такі ситуації, коли людина хоче розслабитися і разом із друзями посидіти за святковим столом. Який існує вихід?

Є низка правил, дотримання яких знижує ризик загострення геморою під час вживання спиртних напоїв (не йдеться про систематичне їх вживання або вживання під час загострення геморою):

 1. Дозою алкоголю, вживання якої не супроводжується розвитком негативних наслідків, вважається 150 мл негазованих слабоалкогольних або 100 мл міцних напоїв. Що значніше перевищена ця доза, то вищий ризик погіршення стану здоров’я.
 2. Для запобігання зневодненню організму під час застілля і після нього необхідно багато пити – негазовану мінеральну або звичайну воду, фруктовий сік, компот (чай і кава не належать до числа рекомендованих напоїв, тому що посилюють діурез). Бажано, щоб прийнятий об’єм рідини був не менше одного літра. Це не тільки знизить ймовірність виникнення запору, а й зменшить інтенсивність похмільного синдрому.
 3. Після застілля рекомендується прийняти активоване вугілля з розрахунку 1 таблетка на кожні 10 кг маси тіла. Це знизить прояви інтоксикації і тим самим зменшить ризик виникнення запалення гемороїдальних вузлів.
 4. Під час вживання алкоголю слід відмовитися від кави та газованих напоїв (лимонад, кола, шампанське, пиво), оскільки вони подразнюють слизову оболонку товстого кишечника.
 5. За святковим столом потрібно вибирати правильну закуску. Не варто закушувати спиртні напої жирними, копченими, гострими, солоними та пряними стравами. Краще віддати перевагу нежирній рибі, легким салатам, негострим сирам, зелені.

У процесі метаболізму алкоголю утворюються токсичні речовини, які з потоком крові та каловими масами потрапляють у тріщини прямої кишки та виразки поверхні гемороїдальних вузлів, спричиняючи в них активізацію запалення.

Нерідко можна зустріти відгуки пацієнтів, які страждають на геморой, про позитивний вплив полівітамінів – нібито якщо за кілька днів до застілля почати приймати полівітамінні препарати, то ризик загострення геморою після вживання алкоголю знижується. Будь-якого офіційного підтвердження цієї точки зору не існує.

Про вживання пива при геморої

Чи можна пити алкоголь при геморої, якщо йдеться про пиво? Багато пацієнтів вважають, що пиво не потрапляє під заборону. Вони мотивують свою точку зору тим, що воно належить до слабоалкогольних напоїв і тому не може завдати їхньому організму істотної шкоди.

Вміст алкоголю в пиві справді порівняно невеликий. Але воно містить й інші речовини, зокрема, хміль, які подразнюють слизову оболонку прямої кишки, посилюють приплив крові до кавернозних синусів. Дія таких речовин потенціює шкідливий ефект алкоголю. У результаті вживання навіть невеликої кількості пива нерідко закінчується вираженим загостренням захворювання. Тому проктологи настійно рекомендують пацієнтам із гемороєм рішуче від нього відмовитися.

Загострення геморою після спиртного: що робити?

Вживання алкоголю за наявності геморою завжди таїть у собі серйозні ризики. Тому, якщо пацієнт знає про своє захворювання, ще напередодні застілля варто підготуватися до можливих наслідків: придбати в аптеці антигемороїдальні ректальні свічки, мазі з протизапальною та знеболювальною дією.

Якщо вранці після застілля сталося загострення геморою, для полегшення стану можна скористатися такими порадами:

 • за можливості залишатися в ліжку, оскільки вертикальне положення тіла посилює приплив крові до органів малого таза і тим самим сприяє більшій вираженості больових відчуттів;
 • швидкому купіруванню болю сприяє поєднання антигемороїдальних мазей або свічок із холодними примочками до ділянки ануса;
  хороший лікувальний ефект надають прохолодні сидячі ванночки з настоями лікарських трав, наприклад, ромашки аптечної;
 • якщо немає природної дефекації, з метою запобігання запору, а також для якнайшвидшого виведення токсичних продуктів із нижнього відділу кишечника рекомендується зробити невелику послаблювальну клізму, найкраще масляну.

Вживання алкоголю розширює всі кровоносні судини, внаслідок чого приплив крові в гемороїдальні вузли посилюється. Це супроводжується збільшенням тиску на їхні стінки, які не витримують його і вкриваються тріщинами, що супроводжується кровотечею.

Якщо, незважаючи на вжиті заходи, стан не поліпшується, то слід негайно звернутися до лікаря.

Чи можна вживати алкоголь після хірургічного видалення геморою?

Геморой – це хронічне захворювання, в основі розвитку якого лежить слабкість венозних стінок і втрата ними пружності. Тому, якщо в післяопераційному періоді не будуть виключені фактори ризику (гіподинамія, неправильне харчування, зловживання спиртними напоями), то через деякий час гемороїдальні шишки утворюються знову. Інакше кажучи, продовжуючи зловживати алкоголем, прооперований пацієнт значно підвищує ризик рецидиву.

Якщо неможливо повністю відмовитися від вживання алкогольних напоїв, то зменшити ризик можна, якщо вживати їх зрідка, в невеликій кількості, не раніше ніж через 1,5-2 місяці після оперативного втручання.

Продовження зловживання спиртним після операції призведе до рецидиву геморою.

Вживання спиртного в ранньому післяопераційному періоді категорично заборонено. Це пов’язано з тим, що в цей час хворі приймають лікарські препарати, більшість з яких несумісна з алкоголем. Крім цього, алкоголь чинить певний вплив на систему згортання крові, його прийом може стати причиною виникнення кровотечі з операційної рани, а також перешкоджати її загоєнню.

 

Коментувати

Останні новини