Українське пиво

На Хмельниччині затягуються хмелеві жнива

Автор: Олег Пивнюк
На Хмельниччині затягуються хмелеві жнива

Строки збору хмелю закінчилися, а аграрії підприємства Пасічної Старосинявської громади не можуть його зібрати через затяжні дощі. У господарстві хміль залишається на плантаціях площею понад 10 гектарів. Під дощами рослини втрачають якість, техніка не може заїхати в поле, а підприємство вже втратило 15 відсотків урожаю.
Про це Суспільному розповів директор підприємства Віталій Таєнчук.
У Пасічній, де хміль вирощують понад сто років, зазвичай завершують хмелеві жнива у 20-тих числах вересня. Та не в цьому році, розповідає робітниця Галина Федорчук, яка працює в хмелевій бригаді 20 років.
«Цей рік, по-моєму, найважчий, з дощами. Нам дуже погано, що дощі», – каже Галина Федорчук.
Третина хмелю в господарстві Пасічної Старосинявської громади залишається на плантаціях: через дощі й болото техніка не може заїхати в поле, розповідає робітник Іван Проказюк.
«Шість плантацій ще лишилось. Гектарів 12, а може, 11 ще є», – каже Іван Проказюк.
Там, де техніці заїхати вдається, хміль збирають та сушать.
«Мало того, що трактори не виїжджають, і тут в нас хміль вологу тягне, теж погано, дуже довго сушимо його», – пояснює Галина Федорчук.
З її слів, цього року хміль сушать вдвічі довше, ніж зазвичай. Для цього дизельний котел замінили на ощадніший, твердопаливний, де спалюють полети з соняшникових відходів, розповідає директор Віталій Таєнчук.
«Справимося. Зрозуміло, що йдуть енергозатрати більші, і солярки більше спалюється, і на сушку палива йде більше. Але нічого не зробимо. Є контракти, за якими мусимо виконувати свої зобов’язання», – каже Віталій Таєнчук.
З його слів, обсяги виробництва хмелю в господарстві Пасічної цього року не скоротили.
«Як вирощували ми 30 гектарів, так і вирощуємо 30 гектарів, і продуктивність хмелю практично та ж сама лишилася», – розповідає директор підприємства.
Директор каже: не втратили й постійних клієнтів, бо кількість підприємств України, які вирощують хміль, із 60-ти в 20-му році в 22-му скоротилася до чотирьох. Одне з них – у Пасічній.
«В нас покупці залишаються стабільними. Практично пивзаводи всі, які працюють на чистому хмелеві, вони в нас закупляють хороший, ароматичний сорт «Заграва», чеський сорт хмелю», – розповідає Віталій Таєнчук.
Хміль чеського сорту «Заграва» містить понад 5 кілограмів альфа-кислоти на центнер шишок, це – високі показники, бо такий хміль додає пиву гіркуватість, специфічний аромат, стійку піну та діє як природний консервант. І всі ці якості хмелеві шишки втрачають, коли збирати їх пізніше визначених технологіями строків.
«Великі втрати. Процентів, можна так сказати, 15. Допустимо до п’яти. Рослина-треба її збирати, коли сонячна погода більш-менш, а так вона трошки свою якість втрачає. Хміль – це ніжна культура», – розповідає агроном-хмелевод Олександр Кривий.
За його словами, урожайність хмелю цього року в середньому до 20-ти центнерів з гектара.

Коментувати

Останні новини