Українське пиво

Хмельпиво

Пиповарня Хмельпиво

У кінці XVІ століття у містечку Плоскирову (відоме з 1431 р., з 1780 р. — м. Проскурів) з’явилося нове пивоварне виробництво, після надання польським королем Стефаном Баторієм в 1578 році привілею, по якому було дозволено щорічно проводити по дві ярмарки, кожної неділі торги і збудувати пивоварний завод.

Цей завод діяв більше двох століть. Після другого розділу Польщі і створення Подільської губернії в 1795 році м. Проскурів стає районним (повітовим) центром. У ті роки було написано “Камеральний і топографічний опис Подільської губернії Проскурівського уїзду”, в якому згадувалось про діяльність старого пивоварного заводу.

Продовженням своєї історії і розвитком пивоварний завод має завдячувати Леону Генриховичу Кляве, дворянину Подільської губернії. Він був, на кінець XIX століття, досить відомим пивовиробником на Поділлі.

У 1898 р. дворянин Леон Генріхович Кляве отримав дозвіл на перебудову пивоварного заводу на Новому Плані (навпроти залізничного вокзалу). Наприкінці 1901 р. (офіційна дата заснування заводу) завод випустив першу продукцію. Підприємство займало цілий квартал, на території якого, крім виробничих споруд, був закладений чудовий парк. На заводі працювало 46 робітників, продукції вироблялося на 120 тис. рублів на рік, основними сортами пива були “Баварське” та “Кляве”. Пиво та солод Проскурівського пивзаводу вважали одними із найкращих у Подільській губернії.

Станом на 1907-1908 рік, за даними Подільської Казенної палати, на пивзаводі Кляве було вироблено 358 заторів пива (при ємності заторного чану 902 відра), що дорівнювало 322916 відрам заторного пива.

У липні 1909 року на Всеросійській виставці пивоваріння в Санкт-Петербурзі право представляти губернію виборов завод Кляве. Виставкова комісія визнала найкращими саме подільських броварів й особливо відзначила проскурівський ячмінний солод, який увійшов до трійки найякісніших продуктів пивоваріння.

Підприємницька діяльність Кляве була припинена під час революційних подій 1917-1920 років. За 1920-1941 роки діяльність пивзаводу поступово відновилась і на початку 1941 року становила 390 тисяч дал пива за рік. Потім настав воєнний період. Після війни відбулося відновлення зруйнованого війною підприємства. Проскурівський пивзавод поступово залікував свої воєнні рани і почав випускати пиво. Потужність зростала щорічно.

Все міняється. Там, де в свій час було відведене місце для складання льоду, спорудили для молоді стадіон. Там, де жив колишній господар пивоварного заводу Кляве — зараз школа № 14. Там, де був Плоскирівський пивоварний завод — є ПрАТ “Хмельпиво“.

Продуктова політика броварні будується за сформульованим керівником підприємства принципом: “Що хмельничанин хоче, те ми й виробляємо”. У період максимального розширення асортименту продукції (у середині 2000-х) він нараховував 12 сортів пива, включаючи темне, безалкогольне, але згодом скоротився до п’яти: “Хмельницьке Світле”, “Проскурівське Світле”, “Проскурівське Кайф” (із додаванням пшона), “Проскурівське Premium”, “Жигулівське Світле”.

Асортимент пива пивоварні “Хмельпиво”

Коментувати

Останні новини