Українське пиво

Пиво допоможе лікувати хворих

Автор: Олег Пивнюк
Пиво допоможе лікувати хворих

Студенти університету міста Оломоуц з нового навчального року отримають у своє розпорядження міні-броварню. Експериментальна установка призначена для дослідження впливу різних видів бактерій на процес бродіння пивного сусла.

Ми використовуємо технологію, яку застосовують для приготування пива в домашніх умовах. В результаті нам не потрібні якісь гігантські цистерни. Досить невеликих пластикових або сталевих нержавіючих ємностей об’ємом близько 30 літрів. З їхньою допомогою ми й проводимо всі задумані експерименти», – розповідає Лукаш Кучера з Кафедри аналітичної хімії Природознавчого факультету Університету імені Франтішека Палацького міста Оломоуц.

У п’яти випробувальних ємностях у нас зараз бродить сусло, приготовлене за рецептом найдавнішого чеського пива. Археологи його виявили приблизно півтора роки тому. В основі цього напою трави та просо. У наших експериментальних резервуарах зараз зріє пиво з різним співвідношенням трав, від чого залежить смак напою та рівень його гіркості.

Рецепт цього найдавнішого чеського пива вчені відтворили, дослідивши залишки рідини, знайденої в бронзовому посуді, виявленому біля села Кладіна у Східній Чехії. Археологи його датували приблизно 1000 роком до нашої ери, а давність самого рецепта, вважають дослідники – 3 тисячі років.

Як розповів хімік Лукаш Кучера, пиво має характерний кислуватий присмак, який скоріше нагадує сидр чи вино, ніж пиво. За кольором це пиво, за ароматом – сидр із відтінком лимона.

На думку археолога Лубоша Йірана, є досить вагомі докази того, що люди, які жили на території сучасної Чехії, знали алкоголь та влаштовували бурхливі свята. Особливо переконливі докази містять керамічні артефакти. Знайдені глиняні чаші, ймовірно, використовувалися для ритуальних ливань, після чого вони закопувалися в землю.

Зварене в лабораторній міні-броварні в Оломоуці пиво потім досліджуватимуть археоботаніки та медики.

«Медики досліджуватимуть вплив речовин, що містяться в пиві, на мікробіологію кишечника, а також пройдуть дослідження щодо можливостей регулювання артеріального тиску. Цим займатимуться кардіологи», – розповідає Лукаш Кучера з Університету імені Франтішека Палацького.

У принципі, вважає вчений, дослідження пива можуть проводити медики з усіх спеціалізацій. До вивчення речовин, що знаходяться у приготовленому за давнім рецептом пиві, будуть підключені також студенти різних кафедр.

У п’яти ємностях зріє пиво за давнім рецептом, а в шостому – класичне сучасне. Навіщо? Для проведення порівняльного аналізу?

– Цю партію ми використовуватимемо для соціального експерименту, тобто для зміцнення стосунків у колективі. Це побічний ефект, а головне, звичайно, перевірка наших можливостей щодо дотримання класичної рецептури пивоваріння в лабораторних умовах.

З пивоварінням у Чехії експериментують не лише в університеті Оломоуца.

У листопаді 2021 року, наприклад, празький Карлів університет представив своє безалкогольне пиво – Slušné číslo (Пристойний номер). Воно створено за допомогою винних дріжджів. Технологію виробництва розробили експерти фізико-математичного факультету та Науково-дослідного інституту пивоваріння. Перевага використання дріжджів, на думку фахівців університету, полягає у спрощенні процесу виробництва безалкогольного пива.

«Пристойний номер» є другим видом пива, розробленим столичним університетом, першим було алкогольне пиво Pěkný číslo (Гарний номер). За словами ректора, безалкогольну версію було створено для того, щоб у приміщеннях вишу можна було пити університетське пиво протягом усього дня.

Коментувати

Останні новини